Pierwsze zgrupowanie Reprezentacji Polski w Futsalu Bez Barier!

08.04.23Utworzono
/uploads/assets/4952/339132056_640406244588889_6738905995816017764_n (1).jpg
Za nami historyczne zgrupowanie Reprezentacji Polski w Futsalu Bez Barier. Konsultacja trwała jeden, ale za to jakże aktywny dzień. Dwa treningi, konferencja prasowa oraz zajęcia „team building”. Głównym celem zgrupowania było sprawdzenie poziomu wyselekcjonowanych zawodników grających w Ekstraklasie Futsalu Bez Barier i przekonanie się na co stać cały projekt pod kątem sportowym i rozwojowym.

W skład reprezentacji wchodzi 14 zawodników, którzy zostali wybrani z Esktraklasy Futsalu Bez Barier. Przypomnijmy, że w rozgrywkach bierze udział osiem zespołów. Bez Barier oznacza zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, ale jak podkreślają pomysłodawcy i osoby zaangażowane, jednym z celów jest pokazanie co potrafią zawodnicy.

 

- Udało się dzięki ludziom pełnym pasji. Jak zawsze przy takich projektach potrzebne są osoby z pomysłem oraz osoby i instytucje chcące wspierać takie inicjatywy. My, jako zarząd projektu Futsal Bez Barier jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że dzięki przychylności Gminy Oława przy wsparciu PFRON, DZPN oraz firmie Saller udało nam się powołać Reprezentację Polski w Futsalu Bez Barier. Cały sztab trenerski po pierwszym zgrupowaniu już teraz jest pod wrażeniem poziomu sportowego. Wiemy, że obraliśmy właściwy kierunek powołując Reprezentacje. – mówi Maciej Foltyn, trener Reprezentacji Polski w Futsalu Bez Barier

 

Na ten moment sztab składa się z czterech osób, ale w najbliższym czasie przewidywane są wzmocnienia. Funkcję trenera objął dobrze znany z ekstraklasowych parkietów - Maciej Foltyn. Pomagać mu będzie drugi trener - Bartek Miziński. O formę zawodników zadba Katarzyna Grudniewska - Trenerka Przygotowania Motorycznego, a o dobrą organizację Jakub Pożarycki, któremu przypadła rola Kierownika.

 

-  Czuję się wspaniale, że mam wokół siebie zawodników którzy chcą uczyć się futsalu. Dzięki doświadczeniu zdobytemu wśród najlepszych trenerów w Polsce oraz grając w FOGO Futsal Ekstraklaasie, mam szeroki pogląd na temat jak powinna funkcjonować drużyna. Mam wizję, która spróbuję przekazać zawodnikom i głęboko wierzę, że Reprezentacja Bez Barier zaimponuje swoim poziomem środowisku futsalowemu :) – dodaje Maciej Foltyn

 

Cele reprezentacji są typowo sportowe. Drużyna ma grać coraz lepiej w futsal. Żeby tak się stało to zarówno sztab trenerski, jak i zarząd planują spotykać się kilka razy w roku, organizować obozy treningowe i międzynarodowe turnieje.

 

- To plany i marzenia tylko na ten rok, więc wysoko stawiamy sobie poprzeczkę. Chcieliśmy nawiązać mocną współpracę z zawodnikami oraz trenerami, którzy byliby w stanie pojawiać się na naszych zgrupowaniach i dzielić się swoim doświadczeniem z naszymi zawodnikami. Planujemy pod koniec roku zorganizować turniej międzynarodowy. Póki co tylko rozmyślamy z kim moglibyśmy zagrać, a to wszystko z powodu braku międzynarodowej federacji futsalu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jeśli tylko uda nam się potwierdzić mecze, być może z drużyną Niemiec lub Czech to na pewno będzie o tym bardzo głośno. – podsumowuje Foltyn.

 

Warto przyglądać się Reprezentacji i poczynaniom zawodników reprezentujących narodowe barwy. Na pierwsze międzynarodowe mecze trzeba będzie chwilkę poczekać, ale niech przedsmakiem emocji będzie rywalizacja w Ekstraklasie Futsalu Bez Barier. Inauguracyjna kolejka już 20. maja w Jelczu-Laskowicach. Jest to liga zorganizowana z wielką pasją i z dużą dawką pozytywnych emocji. Współpraca z FOGO Futsal Ekstraklasą pomaga w profesjonalizacji tej dyscypliny.


Fot. Futsal Bez Barier