Kto wchodzi w wiek seniora, a komu przysługuje status młodzieżowca?

14.08.24Utworzono
/uploads/assets/5919/447454346_842929464536062_1481576359214431124_n.jpg
W zbliżającym się wielkimi krokami sezonie 2024/25 FOGO Futsal Ekstraklasy nadal pozostanie przepis mówiący o tym, że w czternastoosobowej kadrze zespołu musi znaleźć się dwóch młodzieżowców. Przyjrzyjmy się zatem, którzy zawodnicy tracą ten status, a na jakich futsalistów warto zwrócić uwagę, bowiem miejsce w kadrze będą mieli niejako "z urzędu", a więc też szanse na ich występy będą znacznie większe.

“W meczu o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy, do protokołu zawierającego skład drużyny musi być wpisanych przynajmniej dwóch zawodników młodzieżowych (przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2024/2025 zawodnik urodzony w 2004 roku oraz zawodnik młodszy). W przypadku braku zawodnika młodzieżowego w kadrze meczowej z jakiejkolwiek przyczyny, liczba zawodników rezerwowych w protokole zostanie pomniejszona o odpowiednią liczbę brakujących młodzieżowców.” - to punkt 32.7 regularminu rozgrywek FOGO Futsal Ekstraklasy. 

 

Kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej w różny sposób podchodzą do tego przepisu. Są takie, które wykorzystują w pełni czternastoosobową kadrę meczową i w której znajduje się dwóch młodzieżowców. Są też takie, które odpowiednio umniejszają kadrę, bowiem nie dysponują futsalistami spełniającymi ten przepis. 

 

Po minionym sezonie 2023/24 zawodnicy urodzeni w 2003 roku tracą status młodzieżowca. Przykładowo Kamil Roll będzie już musiał rywalizować z bardziej doświadczonymi kolegami w Piaście o jedno z miejsc w kadrze meczowej. A przecież w poprzedniej kampanii był jednym z zawodników, którym w teorii “z urzędu” przysługiwało miejsce w kadrze meczowej ekipy z Gliwic. 

 

Dużą rolę w swoich zespołach odgrywali też Kacper Kaczka w Dremanie czy Kacper Machałowski w FC Reiter Toruń. Poza nimi status młodzieżowca tracą również m.in. Fryderyk Maciejewski z GI Malepszy Arth Soft Leszno oraz Marcin Jastrzembski z AZS-u UŚ Katowice. Wyróżniającym się futsalistą w Eurobusie Przemyśl był z kolei Eryk Kiełbasa (rocznik 2003). Mozna się tylko zastanawiać czy w nadchodzącym sezonie nie będzie miał problemów z rywalizacją w drużynie z Podkarpacia. Drużyna Adriano Ribeiro latem poczyniła wiele ruchów kadrowych i niedawny młodzieżowiec będzie musiał rywalizować ze znacznie bardziej doświadczonymi kolegami o miejsce w kadrze meczowej. 

 

Przepis mocno dotknie także zawodników PKO Gwiazdy Ruda Śląska. W poprzednim sezonie aż dwójka zawodników urodziła się w 2003 roku - Paweł Grzywaczewski i Maciej Mazur. W nadchodzących rozgrywkach obaj będą brani pod uwagę jako seniorzy. 

 

Jeśli chodzi o przyszły sezon, to status młodzieżowca będą mieli zawodnicy z rocznika 2004 i młodsi. Tym samym np. Constract Lubawa wciąż może liczyć na Huberta Zadrogę. Problemów nie powinien mieć Rekord, który od lat dysponuje wychowankami, a do tego z Widzewa z wypożyczenia wraca Miłosz Krzempek, który wciąż posiada status młodzieżowca. Dobra sytuacja jest też w Lesznie, gdzie mamy Alberta Betowskiego i Kacpra Zydorczyka, czy w Pniewach, gdzie mogą liczyć na Huberta Klatkiewicza, Nikodema Krajewskiego czy Oliwiera Siudę. Z przepisem poradzi sobie też Maciej Karczyński w AZS-ie UW Darkomp Wilanów. Pomimo wielu zmian kadrowych w przerwie letniej, trener od lat przyzwyczaja nas do wprowadzania młodych zawodników na parkiety FOGO Futsal Ekstraklasy. Dobrze wygląda sytuacja w BSF-ie ABJ Bochnia. Ekipa z Małopolski ma w swojej kadrze kilku zawodników z rocznika 2005 i młodszych. Także u beniaminków nie powinno być większych problemów.

 

Niektóre kluby latem zadbały o przepis. I tak - Dreman ściągnął do swojego klubu Mateusza Kosowskiego z GKS-u Tychy. Do tego ekipa Tygrysów może skorzystać z Jakuba Janczaka. Podobna sytuacja jest w Toruniu. Poza etatowym młodzieżowcem Jakubem Sławkowskim, trener Kameko sprowadził z TAF-u Toruń Mateusza Duszyńskiego, który na papierze będzie drugim młodzieżowcem w zespole FC Reiter. 

 

Delikatny problem występuje w Piaście Gliwice. Brązowi medaliści poprzedniego sezonu dysponują dwójką bramkarzy - Jakubem Janiszewskim i Ziemowitem Królem, ale próżno póki co szukać tam zawodników z pola, którzy będą młodzieżowcami. W Legii nowy trener Manuel Granados może skorzystać na ten moment z kolei tylko z usług bramkarza Michała Sobkówa i Pawła Gajka. We-Met dysponuje póki co jedynie Jakubem Kornatem i Karolem Dobkiem.

 

Czas pokaże czy kluby w pełni wykorzystają czternasoobową kadrę meczową czy będą odpowiednio umniejszały liczbę zawodników na dane spotkanie FOGO Futsal Ekstraklasy. Wierzymy, że w nadchodzącym sezonie młodzieżowcy będą dostawali swoje szanse, a nawet stanowili o sile swojego zespołu.