Podsumowanie akcji „Oddaj krew i podziel się sercem”

28.12.24Utworzono
/uploads/assets/6147/FE_SOCIAL_POST_KREW.jpg
Z wielką radością chcemy podziękować wszystkim uczestnikom naszej akcji „Oddaj krew i podziel się sercem”! Wspólnie z oficjalnym bukmacherem ligi, firmą Superbet, oraz naszym partnerem merytorycznym, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi (RCKiK Łódź) oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK Katowice) udało nam się zwiększyć świadomość społeczną i zachęcić wiele osób do podzielenia się najcenniejszym darem – własną krwią.

Edukacja na pierwszym miejscu

Akcja rozpoczęła się od tygodnia wiedzy, podczas którego obalaliśmy mity i porządkowaliśmy informacje na temat krwiodawstwa. Dzięki współpracy z ekspertami z RCKiK Łódź udało się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, pokazując, jak ważne i potrzebne jest oddawanie krwi. Najważniejsze fakty, które przypomnieliśmy:

 

1. Kto może oddawać krew?

Każda osoba w wieku 18–65 lat, ważąca minimum 50 kg, bez poważnych chorób w wywiadzie.

 

2. Kiedy krew jest najbardziej potrzebna?

Krew jest potrzebna cały rok, ponieważ cały rok chorzy potrzebują transfuzji zarówno w przebiegu leczenia chorób przewlekłych, planowych zabiegów operacyjnych, jak i nagłych wypadków.

 

3. Dlaczego krwi nie można wyprodukować w laboratorium?

Budowa poszczególnych składników krwi jest zbyt skomplikowana, aby krew mogłaby być zastąpiona sztuczną substancją. Przede wszystkim nie udaje się zastąpić głównej funkcji krwi jaką jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek. Obecnie źródłem składników krwi dla chorego, który wymaga przetoczeń, jest tylko drugi człowiek.

 

4. Które grupy krwi są najbardziej potrzebne?

Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebują krwi wszystkich grup, ponieważ trafia ona do pacjentów, którzy też mają różne grupy krwi. Bardziej uniwersalne są grupy RhD ujemne, ponieważ koncentrat krwinek czerwonych takiej grupy można przetoczyć zarówno choremu RhD ujemnemu, jak i RhD dodatniemu. Najbardziej uniwersalną grupą krwi jest O RhD ujemna tak zwany „idealny dawca”.

 

5. Jakie są główne powody, dla których ludzie oddają krew?

Dawcy zgłaszają się w celu oddania krwi, ponieważ wiedzą, że w ten sposób mogą realnie pomóc drugiemu człowiekowi. Oddanie krwi nie wymaga dużego wysiłku, a można w ten sposób uratować czyjeś życie lub zdrowie. Taka świadomość daje ogromną satysfakcję. Dawcy krwi mogą także korzystać z przysługujących im przywilejów: dwóch dni wolnych od pracy, posiłku regeneracyjnego, mogą odebrać wyniki wykonywanych badań, a po oddaniu odpowiedniej ilości krwi mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością oraz ze zniżek na niektóre leki.

 

6. Ile warta jest jedna donacja krwi?

Każda donacja jest bezcenna, tak jak bezcenne jest ludzkie życie i zdrowie.

 

7. Czy wyjazdy zagraniczne wpływają na możliwość oddawania krwi?

Wyjazdy zagraniczne mogą wpłynąć na możliwość oddawania krwi. Zasady kwalifikowania dawców powracających z zagranicy są zmienne, tak jak zmienna jest sytuacja epidemiologiczna na świecie. Przed zgłoszeniem się do oddania krwi warto sprawdzić na stronach internetowych Centrum Krwiodawstwa czy w kraju, z którego wróciliśmy, występują patogeny mające znaczenie dla krwiodawstwa i jak długo musimy ewentualnie odczekać od dnia powrotu do dnia oddania krwi. 

 

Wielki finał

Kulminacją akcji była możliwość oddawania krwi w naszych partnerskich punktach: RCKiK Łódź oraz RCKiK Katowice. Na uczestników czekały drobne upominki oraz świadomość, że ich dar ma realny wpływ na ratowanie życia innych.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, akcja „Oddaj krew i podziel się sercem” okazała się sukcesem. Razem pokazaliśmy, jak wielką moc ma wspólne działanie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim dawcom oraz osobom zaangażowanym w organizację. Zachęcamy, aby krew oddawać regularnie – potrzeba jej każdego dnia!