Fideršek: FK Dobovec jest bardzo dobrze zgrany i zdyscyplinowany

19.11.22Utworzono
/uploads/assets/4615/305218531_2173935406117629_5087033239246427708_n.jpg
Już za niecały tydzień Piast Gliwice rozpocznie zmagania w Elite Round Ligi Mistrzów. Polska drużyna zmierzy się z chorwackim MNK Novo Vrijeme, hiszpańską Palmą Futsal oraz słoweńskim FK Dobovec. Czego możemy spodziewać się po ostatnim z nich, a więc najlepszym zespole Słowenii ostatnich lat?

O drużynie z Bałkanów porozmawialiśmy z reprezentantem Słowenii oraz obecnym zawodnikiem Piasta. Matej Fideršek, podopieczny Orlando Duarte w przeszłości występował w rodzimej lidze w Brezje Maribor. Następnie przeniósł się do Chorwacji, gdzie reprezentował MNK Split oraz MNK Novo Vrijeme. Później ponownie grał w lidze słoweńskiej w drużynie FC Litija. W ubiegłym sezonie 31-latek zaliczył jeszcze epizod w we włoskiej Serie A2. Obecnie jest bardzo ważnym elementem układanki portugalskiego trenera w drużynie niebiesko-czerwonych. Fideršek w obecnej kampanii FOGO Futsal Ekstraklasy ma na koncie pięć strzelonych goli. 

 

Matej, w zbliżającym się Elite Round Ligi Mistrzów zmierzycie się z drużyną FK Dobovec. Jaki jest ich największy atut? 

 

FK Dobovec ma kilka atutów. Myślę, że trzeba powiedzieć o ważnej rzeczy - o tym, że grają ze sobą od wielu lat. Pomaga im to na boisku, bo potrafią już przewidywać dobrze wzajemne zachowania. Są bardzo dobrze zgrani, to bardzo zdyscyplinowany taktycznie zespół. 

 

Słoweńcy mają na pewno jeszcze jeden atut - znają atmosferę Elite Round Ligi Mistrzów. 

 

Dokładnie tak. Prawdą jest to, że w ostatnich latach stale występują w Lidze Mistrzów. Biorą udział w tych rozgrywkach nieprzerwanie od sezonu 2018/2019. Stąd wynika ich duże doświadczenie na arenie międzynarodowej. 

 

Słoweński zespół stanowi kolektyw, lecz z pewnością mają jakieś słabe strony? 

 

Tak, z pewnością. Można powiedzieć, że ich słabą stroną jest fakt, że w obecnym sezonie trenują mniej, niż w ostatnich latach. Mniej godzin spędzonych na treningach może później przełożyć się na boisko. 

 

W drużynie waszego rywala grają zawodnicy, którzy występują w kadrze narodowej? 

 

Tak. Obecnie gra tam trójka zawodników z reprezentacji Słowenii, a także jeden z reprezentacji Chorwacji. 

 

Jaki styl gry na boisku charakteryzuje słoweński zespół? 

 

Typowym stylem gry na jaki decyduje się trener Kujtim Morina to gra w posiadaniu piłki. Ten zespół lubi przejąć inicjatywę i rozgrywać akcje w ofensywie. Przy okazji często wykorzystują grę z pivotem, czyli dla nas bardzo ważna będzie uważna gra w obronie. 

 

Gdybyś miał porównać ligę słoweńską i polską - jakie widzisz różnice?

 

W polskiej lidze o wiele bardziej gra się fizycznie. Trenerzy w Polsce więcej wagi do tego przywiązując i to później widać na parkiecie. Trzeba zauważyć, że w Słowenii występuje mniej zespołów - osiem. Ten fakt wpływa na intensywność sezonu. 

 

Głównym tematem naszej rozmowy są rywale ze Słowenii, lecz masz również za sobą występy w chorwackim zespole MNK Novo Vrijeme, z którym przyjdzie wam rywalizować w Elite Round. Jak scharakteryzujesz tego rywala?

 

Zespół z Makarskiej w swoim obecnym składzie ma czterech reprezentantów Chorwacji. Jest także zawodnik, który gra w kadrze Bośni i Hercegowiny. W obecnym sezonie do Novo Vrijem dołączyła dwójka Brazylijczyków. W lidze są liderem i także mają doświadczenie w Lidze Mistrzów. 

 

Na zakończenie ostatnie pytanie. Jeśli zestawimy w Waszej grupie drużyny - FK Dobovec, Palmę oraz MNK Novo Vrijeme - która drużyna Twoim zdaniem będzie dla was najgroźniejsza?

 

Oczywiście będzie to gospodarz tej grupy, czyli Palma Futsal. Hiszpanie są zdecydowanie faworytem tej grupy. 


Fot. leszczyńskisport.pl