Gruzja w ćwierćfinale! Blisko celu Hiszpanie

26.01.22Utworzono
Środowe mecze na Mistrzostwach Europy przyniosły nam pierwsze rozwiązania w grupie D. Awans do ćwierćfinału wywalczyła reprezentacja Gruzji, zaś z finałami pożegnała się Bośnia i Hercegowina.

W pierwszym ze spotkań grająca o wszystko Bośnia i Hercegowina rywalizowała z Gruzinami. Gracze z Bałkanów, w przeciwieństwie do meczu z Hiszpanią zdołali otworzyć wynik. Po dłuższej wymianie podań sprawy w swoje ręce, a raczej nogi wziął Blago Gaspar. 24-latek pomknął lewą stroną boiska, zagrał zewnętrzną częścią stopy do Nermina Kahvedzicia, a ten miał przed sobą już tylko bramkę, co też skrzętnie wykorzystał.

Prowadzenie udało im się utrzymać do końca pierwszej połowy, jednak po zmianie stron, to Gruzini przeszli do skutecznej ofensywy, dzięki czemu w odstępie niecałych trzech minut dwukrtonie wpakowali piłkę do siatki rywali. Najpierw złe rozegranie z bramkarze, a wskutek tego niecelne podanie wykorzystał Thales, uderzając z własnej połowy boiska do pustej siatki. Następnie zaś podanie od Viliana Lourenco wykorzystał Petry Branco, mądrze zastawiając się z piłką, obracając się z nią na swoją prawą stronę i strzelając nie do obrony.

Tym samym Gruzja zdołała wygrac 2:1, co przy korzystnym wyniku w meczu Hiszpania - Azerbejdżan dawało im awans do ćwierćfinału jeszcze tego samego dnia.

A o to nie było tak łatwo. Bo choć Hiszpanie byli faworytem w starciu z Azerami, to rywale z Kaukazu postawili twarde warunki. Dwukrtonie potrafili objąć prowadzenie, na co jednak odpowiadali im też gracze prowadzeni przez Fede Vidala. Spory udział miał w tym Lozano, który był w stanie zarówno uszczęślwić kibiców Azerbejdżanu, jak i Hiszpani - zdobył on bowiem najpierw bramkę samobójczą na 0:1, a następnie, już do właściewej bramki na 2:2.

Trzeciej ani on, ani żaden z jego kolegów nie zdołał jednak strzelić. Podobnie zresztą Azerbejdżan, który postawił w końcówce Hiszpanów pod murem, wycofując golkipera. Spotkanie zakończyło się rezultatem 2:2, a to dało pewnym awans Gruzinom, znacznie przybliżyło do tego celu zawodników z Półwyspu Iberyjskiego oraz pozbawiło jakichkolwiek szans Bośniaków.

BOŚNIA I HERCEGOWINA - GRUZJA 1:2 (1:0)

HISZPANIA - AZERBEJDŻAN 2:2 (1:2)